"Олександрійська правда" тепер у Facebook

неділя, 19 березня 2017 р.

Проблему онкологічних захворювань на Кіровоградщині вивчали депутати











   В рамках підготовки до реалізації «Державної цільової програми радіаційного та соціального захисту населення Кіровоградської області»,  на Інгульській шахті ДП «СхідГЗК» побувала делегація народних обранців, які захотіли поглянути на проблему, як то кажуть, зсередини, точніше – з глибини. Власне, це була ідея автора Програми, народного депутата , кандидата медичних наук (і кандидата на посаду Міністра охорони здоров’я –авт) Костянтина Яриніча, який зазначив, що проблеми кіровоградської онкології цікавлять політиків лише під час виборчих кампаній, але глибоко ніхто розбиратися не хоче.

  Під час зустрічі  головний інженер комбінату Віктор Пухальський та директор шахти Равіль Агліулін розповіли про історію створення комбінату ДП «СхідГЗК», технологію видобування уранової руд , стан справ в урановидобувній галузі та її перспективи та познайомили гостей з роботою над мінімізацією впливу діяльності підприємства на довкілля.
    Зараз  шахти СхідГЗК забезпечують 40 % потреб українських АЕС, при цьому, майже половина цієї руди видобуваються саме на Інгульській шахті. Смолінська шахта переживає складний процес виснаження запасів, тому перспективи всієї галузі залежать від будівництва Новокостянтинівської шахти, на яку і орієнтована концепція Державної програми розвитку ядерної промисловості. Вона передбачає, що Україна з 2020 року повинна повністю забезпечувати потреби ядерної енергетики власною сировиною. Для цього потрібно збільшити видобуток уранового концентрату з однієї тисячі тонн, яку дає комбінат зараз, до двох з половиною тисяч тонн на рік.
   В свою чергу, і Костянтин Яриніч переконаний, що без державної підтримки  проблему  онкологічних захворювань в Кіровоградській області вирішити теж неможливо. Він навів дані статистики, за якою кількість онкохворих (465 осіб/100 000) в області значно більша, ніж в інших регіонах України, а перед веде – обласний центр, де цей показник ще більший. Він назвав цю ситуацію епідемією, щоправда її причин  назвати не може ніхто. Костянтин Володимирович навів дані, згідно яких збільшена кількість хворих на онкоутворення в нашій області по відношенню до середньостатистичних даних, фіксувалася ще  до 1967 року, тобто до початку будівництва Інгульської шахти, тим більше – інших двох шахт, які збудували значно пізніше. В Кіровоградській області діє інша  структура чинників захворювань. Як свідчать дані Всесвітньої організації охорони здоров’я, в світі найголовнішими чинниками виникнення раку вважаються шкідливе харчування, тютюнопаління та інфекційні агенти – відповідно 35%, 30% і 10%. А в Кіровоградській області, основним чинником називається екологічний, шкідливе харчування і тютюнопаління  – 32% і 26 % і 25% . (Потрібно зазначити, що  твердження про екологічний чинник належить не науковцям-онкологам, а місцевим соціологам, тобто – це думка населення – авт).
   Разом з тим, панівною на сьогодні онко-теорією  є залежність онкозахворювань  від надмірної концентрації радону, який зафіксований в Кіровоградській області та Кіровограді. За підсумками досліджень по програмі «Стоп - радон», фахівці стверджують, що 75% річної дози іонізуючого випромінювання в Кіровоградській області забезпечує саме радон – 222, як продукт напіврозпаду радію. Кажуть, що саме радій має більше поширення в нашому кристалічному щиті, ніж в інших регіонах.  Однак, навіть радонові аномалії, в абсолютній більшості, ніяк не співпадають з розташуванням урановидобувних підприємств, тому, сказав фахівець, шахта і видобуток уранової руди не є основним чинником виникнення онкозахворювань. Можливо тут діють якісь інші, взаємодоповнюючі причини, бо Кіровоградська область аж ніяк не найбрудніша за, скажімо, Донецьку. Але, які б не були причини, це  не знімає з порядку денного проблему боротьби з захворюваннями, причому це потрібно робити за допомогою державної програми, яку і пропонує народний депутат. Ціна питання - 42 мільйони гривень на рік, що дозволить вивести боротьбу за здоров’я населення на новий рівень, забезпечити ранню діагностику, продовження досліджень, контроль за виконанням протирадонових програм, на які в області і районах не вистачає ні фахівців, ні фінансування.
  Більше того, таких масштабних  досліджень ніколи не проводилося ні в Олександрії, з її покладами бурового вугілля та онкологічною проблематикою, ні в інших містах і селах, тоді як  перевищення обласних  показників над всеукраїнськими захворюваності на рак, фіксується на всій території області.
,










,

Немає коментарів:

Дописати коментар